Ako prekonať pocit túžby po domove, keď študujete v zahraničí

Autor: University of New York in Prague | 6.12.2017 o 15:20 | Karma článku: 2,33 | Prečítané:  687x

Schválili vám účasť na zahraničnom štúdiu v Európe, kde budete celý semester chodiť na prednášky z psychológie, literatúry a obchodu. Ste nadšený, ale len čo lietadlo pristane a ubytujete sa na koľaji, všetko to na vás padne.

Pociťujete smútok a chýbajú vám všetci, ktorých ste zanechali doma. Všetko vo vašej hostiteľskej krajine vám pripadá cudzie a mätúce a v prvom rade si spytujete svedomie, prečo ste sa vlastne rozhodli  prihlásiť do tohto programu. Túžba po domove patrí k obvyklým obavám, keď študujete v zahraničí prvý raz. Prinášame vám niekoľko typov, ako sa vyrovnať s clivotou po domove.

Vytvorte si podpornú skupinu

Nie je vôbec ťažké sa cítiť izolovane, keď ste stále vo svojej izbe alebo v triede. Nezabúdajte však, že každý je v rovnakej situácii ako vy. Snažte sa nájsť si nových priateľov. Ak študujete v zahraničí, väčšina univerzít má kluby pre zahraničných študentov, v rámci ktorých môžete chodiť na výlety, hrať večerné hry alebo chodiť do kina so svojimi rovesníkmi. Tieto kluby predstavujú skvelý spôsob, ako spoznať nové mesto a nájsť si priateľov. Zúčastňovať sa spoločenských aktivít a stretávať sa s ľuďmi je vynikajúci spôsob, ako si vybudovať podpornou skupinu ľudí, na ktorých sa môžete obrátiť, keď na vás doľahne smútok. A okrem toho, keď sa bavíte, ľahšie zabudnete na to, že ste ďaleko od domova.

Zostaňte v kontakte

Jednou z najlepších vecí dnešného sveta je tá, že na to, aby ste počas svojho štúdia v zahraničí videli svojich starých priateľov a rodinu, vám stačí pripojenie na Wifi. Vďaka aplikáciám FaceTime a Skype si môžete kedykoľvek, keď budete pociťovať smútok, naplánovať dátum videohovoru s niektorým priateľom či členom rodiny. Stráviť nejaký čas rozhovorom s vašimi milovanými vám pomôže pociťovať blízkosť s ľuďmi doma. Kanály sociálnych médií, ako napríklad Snapchat a Instagram, vám umožnia zdieľať fotky a videa zo zážitkov z toho ktorého dňa a všetci, ktorých máte radi a ktorí vám chýbajú, môžu vidieť vaše dobrodružstvá, ktoré zažívate v zahraničí.

Prebádajte mesto

Štúdium  v zahraničí je celé o skúsenostiach s novou kultúrou v novom mieste. Či už študujete v živom európskom hlavnom meste, ako je Praha, alebo v menšom meste na Ďalekom východe, vždy budete chcieť preskúmať nové prostredie. Takže naskočte do metra a začnite s návštevou múzeí, kaviarní, galérií, reštaurácií a krčiem. Pozrite si živé hudobné vystúpenia lebo navštívte miestne divadlo. Získajte výhody z všetkej novej kultúry, ktorá vás obklopuje, ako aj študentské zľavy. Keď nájdete všetky svoje obľúbené miesta, pomôže vám to oceniť vaše skúsenosti a pripomenúť vám, prečo ste sa v prvom rade rozhodli študovať v zahraničí.

Študujte, študujte a zase len študujte

Ocitnúť sa  v novej krajine môže byť svojím spôsobom desivé. Niekedy príchod na medzinárodnú univerzitu znamená prispôsobiť sa vyučovacím metódam, na ktoré nie ste zvyknutý. Napríklad mnohí študenti zo západných krajín, ktorí sú zvyknutí na seminárny prístup, sa budú musieť prispôsobiť ázijskému  štýlu výučby, ktorý môže byť formálnejší s tradičnými prednáškami. Doprajte si čas na prispôsobenie sa zmenám a venujte čas štúdiu. Štúdium môže byť dobrým rozptýlením od clivoty po domove večer, keď sa necítite na spoločenské akcie.

Nie ste sami

Jednou z najťažších vecí pri pocite osamelosti je fakt, že si myslíte, že ste jediný, kto sa cíti osamelý. Pamätajte si, že nie ste sám. Mnohí zahraniční študenti sa cítia rovnako ako vy a je v poriadku, že pociťujete túžbu po domove. Je to prirodzený pocit, ak ste odišli z domova prvýkrát. Ak potrebujete ďalšiu podporu, neváhajte a obráťte sa na  študentské poradenské služby, ktoré sú k dispozícii v areáli univerzity. Univerzita je tu, aby vám pomohla!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kompromitujúce nahrávky už znervóznili viacerých

Niektoré nahrávky nie sú dodnes objasnené.

DOMOV

Kľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v akciovke so Siekelom.


Už ste čítali?