Vzdelávanie ako prístup

Autor: University of New York in Prague | 9.5.2017 o 13:05 | (upravené 9.5.2017 o 14:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  168x

Ako vyučujúci mám často príležitosť uvažovať o vzdelávaní. Je mojím cieľom, a takisto všetkých mojich kolegov na UNYP, pomáhať našim študentom učiť sa a byť lepšie pripravenými čeliť výzvam, na ktoré vo svojich životoch narazia.

Vo svojej úlohe vedúceho katedry a riaditeľa bakalárskeho programu Medzinárodných a Ekonomických vzťahov, vediem pohovor s každým jednotlivým študentom, ktorý sa nášho programu zúčastňuje. Je jedna otázka, ktorú kladiem každému uchádzačovi, s ktorým hovorím: čo si myslíte, že robí študenta dobrým študentom? Dostávam všetky typy odpovedí, ale väčšina potenciálnych študentov odkazuje na tvrdú prácu, motiváciu, disciplínu, samostatnosť a kreativitu, ktorá je pre úspech v univerzitnom programe, akým je náš, nevyhnutná. Aj keď súhlasím so svojimi respondentmi, že toto všetko sú charakteristiky, ktoré pomáhajú študentom uspieť, moja osobná odpoveď na tuto otázku by bola iná.

 

Moja odpoveď vychádza z mojej skúsenosti učiteľa, ktorý prišiel do kontaktu so všetkými možnými typmi študentov. Niektorí z nich sú vynikajúci a potrebujú minimálnu podporu na neobyčajne dobrý výkon. Iní nemusia byť až tak talentovaní, ale investujú veľa úsilia a dosahujú v tomto smere veľmi dobré výsledky. Niektorí študenti nie sú až tak ambiciózni a jednoducho sa uspokoja so zložením svojich skúšok a ukončením, bez stanovenia si osobného cieľa vysokého GPA. Avšak, pokiaľ by som mal vybrať študentov s najvyšším potenciálom z tých, ktorých som učil, tváre, ktoré by som si v mysli vybavil, nie sú nevyhnutne študenti, ktorí dosiahli najlepšie výsledky. Hlavným rozdielom medzi veľmi dobrým študentom a špeciálnym študentom je istý prístup k vzdelávaniu. Najlepšími študentmi sú tí, ktorí sú vždy pripravení a ochotní vzdelávať sa a ktorí využívajú každú príležitosť získať vedomosti a skúsenosti, ktoré im pomôžu rásť. Samozrejme, študent, ktorý sa vždy pokúša pripraviť sa na zodpovedanie skúšobných otázok perfektne alebo píše esej, ktorá precízne analyzuje tému navrhnutú inštruktorom, dostane bezpochyby top známky. Avšak, najsľubnejším študentom je ten, ktorý využije každú jednotlivú príležitosť – v a mimo triedy – viac vedieť a byť dobre pripraveným. Účasť na mimokurikulárnych aktivitách, ako sú študentské kluby, organizovanie akcií, uskutočňovanie komunitnej práce, ktorá Vám pomôže porozumieť realite sveta okolo Vás, návšteva konferencií a hostiteľských prednášok, stretávanie zaujímavých ľudí a vystavenie sa originálnym myšlienkam – toto všetko sú cesty, ktorými môžu najsľubnejší študenti rozvíjať svoj skutočný potenciál. Vždy povzbudzujem študentov, ktorí uvažujú o vzdelaní ako o procese, prístupe k životu; nie ako cieli obmedzenom na knihy a prednášky a vymedzenom do triedy. Keď vidím tých študentov, pre ktorých je vzdelávanie postojom, nemôžem si pomôcť, ale usmievam sa a som pyšný, že som mal príležitosť čestne prispieť k ich úspechu.

 

Napísal Oscar Hidalgo-Redondo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Spoznali sa a prišli sa ukázať. Aj s tromi traktormi sa dá obsadiť Bratislava

Načo farmárom hovoriť, že zákony sú, keď ich efekt necítia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?