reklama

Absolvent UNYP buduje v Čechách energeticky sebestačné domy

Pred dovŕšením svojej tridsiatky žil Pavel Podruh v rýchlom tempe. Absolvoval University of New York of Prague, kde získal bakalársky titul v študijnom programe Obchodná administratíva a Medzinárodný manažment.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pričom svoj čas delil na spev v celkom úspešnej skupine a prácu manažéra značky pre Gambrinus Excelent.

Vtedy sa v ňom ale niečo zlomilo. „Zrazu bolo pre mňa dôležité myslieť na rodinu a ako a kde budem vychovávať svoje deti,“ povedal.

V tom čase prišiel s nápadom vybudovať Český ostrovný dom, startup zameraný na výstavbu energeticky sebestačných domov s pokrokovými technológiami, ktoré by dokázali zmeniť spôsob bývania ľudí v Českej republike.

Aký je hlavný zámer projektu Český ostrovný dom?
Cieľom je urýchliť prechod k pokrokovým, udržateľným technológiám v našich domácnostiach a v budovách. Je za tým jednoduchá logika - vybudovaním malého množstva energeticky udržateľnejších domov s pokrokovými technológiami môžem prezentovať svoju predstavu a pomôcť jej rastu. Rastom mám na mysli nakopnúť dopyt, tak ako to urobila Tesla v segmente elektrických áut, len s tým rozdielom, že my sme oveľa menšie ryby, čo však nevadí. Naše budovy zďaleka nie sú dokonalé, ale má zmysel byť trochu viac sebestačný. Dáva to zmysel pre mňa, a myslím si, že to dáva zmysel aj pre moje budúce deti. Koniec koncov, nie sme stavebná spoločnosť, sme startup, ktorý ponúka exkluzívny produkt a dúfame, že nás budú nasledovať vplyvnejší ľudia. Týmto spôsobom by sa splnil náš cieľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zapájate vysokoškolákov?
Popri našom hlavnom zámere sme vytvorili vysokoškolskú súťaž pre mladých architektov. Vidím v tom spôsob, ako zakoreniť myšlienku sebestačnosti v mladých ľuďoch.Projekty, ktoré môžete vidieť na našej stránke, sú víťazi prvého kola našej súťaže v roku 2016. Všetky budovy sú energeticky sebestačné, čo znamená, že nie sú napojené na žiadnu infraštruktúru a dokážu fungovať samostatne. Je to extrémny scenár, ktorý väčšina ľudí veľmi nepotrebuje, ale používame to ako nástroj na učenie princípov, ktorý by sa následne aplikoval na mainstreamové bývanie. Len si predstavte, keby viac domácností dokázalo reálne recyklovať svoju vodu alebo vyrábať toľko energie, že by ju mohli zdieľať s nami ostatnými pomocou inteligentnej siete!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú vaše plány v najbližších piatich rokoch?
V roku 2018 chceme vybudovať prvé dva prototypy a následne ich otestovať. Šíriť bezplatne naše vedomosti všade tam, kde to bude možné, diskutovať o výsledkoch, uznávať chyby a zlepšovať sa. Je to veľmi komplikovaná vec, ale všetko ide podľa plánu a hlavne som rád, že mám okolo seba takých úžasných ľudí. Chceli by sme, aby sa Česká republika postupne stala centrom pre takýto typ architektúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo je nápad byť energeticky sebestačný taký dôležitý?
Učí nás to, ako sa priateľskejšie správať k našej zemi a popri tom si uchovať náš spôsob života aj do budúcnosti. Nie je to riešenie. Je to len malý krok. Dúfam však, že takých krokov bude v budúcnosti viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké boli najväčšie výzvy pri začiatkoch budovania Českého ostrovného domu?
Úprimne, hlavnou prekážkou je financovanie. Ja som celej veci plne oddaný, čo je veľmi vzrušujúce a riskantné zároveň. Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme stabilizovali spoločnosť. Všetky naše investície idú do rozvoja prototypu budov a na zháňanie správnych ľudí.

Aké boli najväčšie odmeny?
Držať sa nášho cieľa, urýchliť prechod k pokrokovým, udržateľným technológiám v našich domácnostiach a budovách. Má to dobrú odozvu vo verejnosti, rezonuje to na univerzitách, vo vláde a vo firmách, čo je presne to, čo sa pokúšame docieliť. V minulom roku sme sa spojili s viacerými vizionárskymi spoločnosťami a tiež so spoločnosťami veľkých značiek. Verím, že týmto spôsobom dokážeme naštartovať kolektívnu snahu, aby sme reálne dosiahli svoj cieľ. Nasledujúce dva roky budú pre nás veľmi dôležité, máme pred sebou veľa práce, ale sme stále bližšie k splneniu nášho sna.

University of New York in Prague

University of New York in Prague

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  3x

University of New York in Prague, skrátene UNYP, ponúka akreditované bakalárske a magisterské programy v anglickom jazyku. Našimi partnermi sú prestížne medzinárodné univerzity v Spojených štátoch i v Európe. Zameriavame sa predovšetkým na štúdium medzinárodných vzťahov, obchodnej administratívy, komunikácie, IT managementu, literatúry a psychológie. V súčasnosti u nás študuje vyše 700 študentov z viac ako 60 krajín. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

reklama

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu