Načo sú ti vedomosti, keď nemáš skúsenosti?

Autor: University of New York in Prague | 31.5.2014 o 17:30 | Karma článku: 2,92 | Prečítané:  1156x

Okrem toho, že vysoké školy na Slovensku každoročne prijímajú veľké počty študentov na rôzne neuplatiteľné odbory, veľkým problémom zostáva aj nedostatočné prepojenie teórie a praxe. Aj keď sa tomuto problému verejnosť nevenuje do takej miery, ako napríklad kritike humanitných odborov, mal by sa začať čo najskôr riešiť.

Slovenská podniková sféra najmä z oblasti priemyslu a služieb sa čoraz viac sťažuje na slovenské vysoké školy. Podľa nej „vychovávajú“ študentov nepripravených pre potreby praxe. Výučba je väčšinou teoretická a takpovediac neprihliada na realitu. Študenti síce môžu mať dostatok vedomostí, veď sú predsa pravidelne nútení učiť sa obrovské množstvá teórie, avšak, so skúsenosťami sú na tom, jednoducho povedané, biedne. Poukazuje na to aj nedávno uskutočnený projekt Európskej únie s názvom „Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti“.

Takmer žiadna prax počas školy...

...to je, žiaľ, smutná slovenská realita. Výsledky prieskumu tento fakt jasne potvrdzujú. Podľa nich až dve tretiny vysokoškolákov nemá absolútne žiadnu prax alebo majú prax nepovinnú. O trochu lepšie je na tom desatina študentov, ktorá počas školy absolvuje prax dlhšiu ako jeden mesiac.

Poraď si sám

Ďalším zarážajúcim faktom je to, že študenti si musia zháňať prax na vlastnú päsť. Škola im so zabezpečením praxe totiž absolútne nepomáha. No a nájsť dnes niekoho ochotného, kto len tak poskytne neznámemu študentovi skutočne kvalitnú prax, je dnes tiež skôr zázrakom, ako realitou. Zo študentov sa tak na Slovensku musia stať, či chcú, alebo nie, kúzelníci.

Nerob to pre školu, ale pre seba!

Mnohí vysokoškoláci si však zabezpečujú prax len tak – aby bola. Za minimálnu vynaloženú aktivitu si po dohode so zodpovedným pracovníkom  vybavia podpis na tlačivo zo školy a prax je na svete. Škoda len, že si absolútne neuvedomujú, že najviac tým škodia sebe. Skončiť totiž školu bez nejakých skúseností navyše, bez žiadnej zaujímavej kolónky v životopise, je teda poriadne nanič. Takíto pohodlí študenti by sa potom nemali čudovať nad tým, prečo sa po škole nedokážu zamestnať. Trh je presýtený a zamestnávatelia majú preto plné právo vyberať si. Koniec koncov, majú z čoho.

Peniaze až na druhom mieste

Úspech sa nikdy nedostaví vtedy, keď budeš za všetkým vidieť peniaze. To platí aj pri hľadaní si praxe. Nemálo študentov odmietne rôzne ponuky, možnosti či neplatené stáže len preto, že to nebudú mať zaplatené. Treba sa však prebudiť zo sna a využiť každú možnosť, ktorá sa naskytá. Prax sa nedostaví sama, treba si za ňou ísť, treba hľadať, skúšať, odrobiť istý čas pokojne aj zadarmo. Veď práve takto môžeš popri škole nabrať skúsenosti, za ktoré ti v budúcnosti zaplatia. Samozrejme, netreba sa nechať ani zneužívať. Jednoducho, keď nadobudneš pocit, že máš už skutočne na to, aby bola tvoja práca finančne ohodnotená, nemaj strach ozvať sa. A ak nepochodíš, skúšaj inde. Oplatí sa to.

UNYP ti dá viac ako len teóriu

Získať praktické skúsenosti z odboru môže byť niekedy ťažké aj kvôli nedostatku času. Niektoré univerzity totiž študentov zahltia povinnosťami a štúdiom natoľko, že na prax jednoducho nemajú čas ani vôľu. Nie všetky školy sú však také. University of New York in Prague – to je celkom iný svet. UNYP totiž neustále rozvíja partnerské a obchodné vzťahy s českými aj zahraničnými firmami, sídliacimi v Prahe. Študenti z UNYP tak majú možnosť už počas štúdia naberať veľmi cenné skúsenosti. Navštevujú semináre, v ktorých prednášajú zástupcovia prestížnych firiem, akými sú napríklad Monster Technologies Prague, Vodafone, Ogilvy Public Relations Prague či Coca-Cola. Samozrejme, UNYP zabezpečuje všetkým svojím študentom aj program stáží a praxí, vďaka čomu sa naozaj nemusia báť, čo s nimi bude po škole. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?