reklama

Nauč sa učiť cudzie jazyky

Bez jazykových znalostí sa dnes nikam nepohneš. Teda, pokiaľ chceš v živote niečo dosiahnuť. Možno to znie príliš kruto, možno tomu až tak neveríš, ale je to skutočne tak. V súčasnosti sú totiž jazykové schopnosti jednou z nesmierne žiadaných zručností u väčšiny zamestnávateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Už v prvej polovici roku 2011 vyžadovalo angličtinu až 57% zamestnávateľov zo všetkých zverejnených pracovných ponúk na portále Profesia.sk. Tento trend, prirodzene, stále narastá. Mysli tiež na to, že znalosť cudzieho jazyka ti taktiež otvára brány do sveta. Zdá sa ti však učenie jazyka príliš náročné? Neodmietaj to široké spektrum zaujímavých pracovných pozícií v zahraničí len preto, že cudzie jazyky sú pre teba španielskou dedinou. Poradíme ti niekoľko spôsobov, ako sa ich učiť čo najefektívnejšie a jednoduchšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musíš mať dobré základy, aby si mal na čom stavať

To platí nielen pri stavbe budov a domov, ale aj pri učení jazyka. Nemôžeš čakať, že sa cudzí jazyk naučíš za mesiac. Všetko chce svoj čas, vôľu a postupnosť. Začni najskôr slovnou zásobou. Spočiatku sa uč jednotlivé slová, neskôr slovné spojenia, a až potom ich spájaj do viet. Nauč sa najprv základnú slovnú zásobu, takpovediac „kuchynskú“, aby si sa naučil jazyku aspoň sčasti porozumieť a tiež sa v ňom dorozumieť. Až potom si pridávaj náročnejšie témy.

Zvoľ si správnu metódu a maj v učení systém

Mnemotechnické pomôcky. S týmto slovným spojením sa už každý určite stretol aj na základnej škole. A, veru, tak ako nám pomáhali v detskom veku, tak dokážu pomôcť aj teraz pri učení jazykov. Vďaka vtipným mnemotechnickým pomôckam sa môže stať z učenia cudzieho jazyka dokonca zábava. Vytvor si svoju špeciálnu vetu, príbeh, básničku, pieseň či rým. Zapamätáš si to navždy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi dobrou pomôckou sú tiež kartičky so slovíčkami. Môžeš ich nosiť pri sebe alebo nimi môžeš označiť rôzne veci. Ak si necháš určitý čas na chladničke kartičku, na ktorej bude napísané FRIDGE, doslova sa ti to slovko vryje do pamäti. Nezabudni tiež na zvýrazňovače. Každý študent už objavil ich čaro. Skutočne ťa okúzlia tým, ako skvele dokážu urobiť aj v chaotických textoch systém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priestor, miesto či pitný režim, aj to zohráva veľkú úlohu

Väčšinou si na učenie vyhradíme nejaké miesto, napríklad pracovný stôl. Vedel si ale, že aj toto môže byť problémom? Už len pohľad na stôl, pri ktorom si včera neúspešne strávil hodiny pri učení angličtiny, ťa môže odrádzať. Preto si skúšaj vždy nájsť nové miesto, kde sa budeš učiť. Možno stoličku vymeníš za gauč, hojdacie kreslo, lavičku na záhrade. A ozaj, keď sme pri tej záhrade, na učenie je výborný čerstvý vzduch. Kyslík totiž pomáha mozgovým bunkám správne fungovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A aj keď nemáš možnosť ísť na dvor, aspoň si pravidelne vetraj izbu a udržuj v nej primeranú teplotu. Ani veľké teplo, ktoré nás unavuje, ani veľkú zimu, ktorá nás bude nútiť myslieť len na teplý čaj a deku. Dopraj si tiež priestor na učenie, aby si si mohol v pohode rozložiť všetky učebnice, knihy, CD-čká a vlastne čokoľvek, čo budeš potrebovať. Nezabudni ani na dostatočné osvetlenie a pravidelný príjem tekutín, ktoré taktiež mozog potrebuje pre svoju činnosť. Obzvlášť kávičkári by mali myslieť na to, že káva vo veľkom množstve skôr škodí ako pomáha. Preto je najlepšie piť pri učení vodu, minerálku či ovocné šťavy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Filmy, hudba, knihy, noviny, web – stačí si vybrať

Dnes sme doslova obklopení cudzími jazykmi. Valia sa na nás z filmov, kníh, novín či webových stránok. Skús sa naučiť text svojich obľúbených piesní, ani netušíš, ako rýchlo do tvojej slovnej zásoby pribudnú ďalšie slovíčka. Taktiež si začni čítať články zo zahraničných médií a seriály a filmy pozeraj v originálnom jazyku, nie s dabingom. Aby si z toho niečo aj mal, najprv si stiahni slovenské titulky, neskôr ich zameň za anglické (alebo iné, podľa toho, v akom jazyku film či seriál pozeráš) a postupom času uvidíš, že vetám začneš rozumieť úplne prirodzene. Aj bez pomoci titulkov.

Škola? Záleží na tom, aká

Úplne najlepšie je, ak vás cudzie jazyky naučia v škole. Potom nebudete mať problém so stíhaním jazykových kurzov popri robote. Nejeden študent však na škole strávil roky, napríklad na hodinách angličtiny, a keď z nej vyšiel, zistil, že jeho jazykové znalosti sú na veľmi slabej úrovni. Preto je dobré dať si záležať na výbere tej správnej školy. Ak sa rozhodneš pre UNYP, máš to s učením jazykov doslova vyhraté. Táto vysoká škola, sídliaca v Prahe, totiž ponúka akreditované bakalárske a magisterské programy v anglickom jazyku. Dokonca tu stretneš množstvo študentov z rôznych krajín sveta, takže sa ocitneš, takpovediac, v multikultúrnom prostredí. A čo je lepšie na učenie cudzieho jazyka, ako byť s ním neustále v kontakte?

University of New York in Prague

University of New York in Prague

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  3x

University of New York in Prague, skrátene UNYP, ponúka akreditované bakalárske a magisterské programy v anglickom jazyku. Našimi partnermi sú prestížne medzinárodné univerzity v Spojených štátoch i v Európe. Zameriavame sa predovšetkým na štúdium medzinárodných vzťahov, obchodnej administratívy, komunikácie, IT managementu, literatúry a psychológie. V súčasnosti u nás študuje vyše 700 študentov z viac ako 60 krajín. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

reklama

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu