Čo spravíme s tým introvertom?

Autor: University of New York in Prague | 16.5.2013 o 17:30 | Karma článku: 5,71 | Prečítané:  1035x

Toto nebude ďalší článok o tom, ako firmy nespravodlivo introvertov ignorujú a ako spoločnosť považuje introverziu za čosi neželené. To je síce, bohužiaľ, pravda, ale my si skôr kladieme otázku: čo s tým? Ako s introvertmi zaobchádzať tak, aby sa mohli naplno prejaviť a rozvinúť svoje schopnosti?

 zdroj: http://jimreiter.files.wordpress.com/2012/01/introverts-u

 

Introverti sú ľudia, ktorí uprednostňujú tichšie pracovné prostredie. Majú len málo priateľstiev, avšak tie sú potom omnoho trvácnejšie. Neradi vystupujú na verejnosti a svoje myšlienky nehovoria nahlas. Napriek tomu však dokážu posudzovať veci v širších súvislostiach a sú schopní odhaliť aj skryté súvislosti. To je neoceniteľné pre zdravé fungovanie firmy.

Preto je potrebné uvedomiť si, že brainstormingy a skupinové porady nie sú všeliekom, ako sa často tvrdí. Introverti totiž potrebujú dlhší čas na to, aby nad problémom porozmýšľali. Najlepšie nápady predsa vznikajú v tichu, po dôkladnom prebratí otázky. To neznamená, že brainstorming je nepoužiteľný, avšak určite nepodporí vášho introvertného kolegu v prejavení svojich schopností. Ďalším problémom môžu byť aj otvorené kancelárie, ktorých cieľom je vytvoriť aktívnu pracovnú atmosféru. Neustále bzučiace prostredie však môže ľudí vyrušovať, rozptyľovať ich pozornosť a v konečnom dôsledku utlmovať kreativitu.

Obľúbenou technikou pre podporenie hanblivého introverta je vytvorenie možností vyjadriť sa pred viacerými zamestnancami vo firme. Firemné porady sú ideálnym miestom pre extrovertov, introverti sa väčšinou boja vystúpiť pred toľkými ľuďmi. Vyzvite ich teda, aby povedali svoj názor ako prví. Vyhnú sa tak pocitu, že vyjadriť sa je zbytočné, pretože aj tak sú už všetci presvedčení o nápade ich extrovertného kolegu.

Techník na rozvinutie schopností vašich tichších kolegov je mnoho. Netreba ale zabúdať na to, že to sú iba techniky. UNYP sa snaží pestovať vo svojich študentoch MBA štúdia v odbore HR (Human Resources) cit pre prácu s ľuďmi. Jeho cieľom je vychovať HR manažérov, ktorí budú vedieť správne nastaviť pomery vo firme tak, aby každý dostal priestor vyjadriť sa a rozvíjať svoje schopnosti.

HR je totiž fascinujúce, dynamické odvetvie stvorené najmä pre ľudí s prirodzenou schopnosťou počúvať a riešiť medziľudské spory. Jeho cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom sa zamestnanci budú cítiť dobre. Nechceli by ste byť práve vy tvorcom nového Googlu, vysnívavaného zamestnávateľa?

Pedagógovia na UNYP si uvedomujú, že cieľom školy nie je naučiť študentov poučky. Z tých ľudí nepochopíte. Štúdium na univerzite vám ukáže možné cesty, ktorými sa vydať a popíše výhody aj nevýhody každej jednej z nich. Na reálnych príkladoch si potom študenti vyskúšajú, aké to je pracovať s ľuďmi a vytvoria si svoj osobitný prístup. UNYP totiž nechce vyrábať unifikovaných manažérov s naučenými metódami, ale osobnosti schopné osloviť svojich podriadených.

Patríte aj vy k introvertom? Aký prístup zamestnávateľa by potešil vás?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?